Spence in Scouting

Spencer is the Warden of Jordan Heights Scout Camp Site in Reigate He started in May 2011. 
GNAS / Archery GB Leader & NSRA Rifle instructor Range Marshall Axe Throwing Instructor

He is also a District First Aider instructor 2000- District Nights away Advisor 2013- and District Explorer leader September 2014-

Spencer started the Explorer Unit at the 34th Reigate (Meadvale) in 2003 and left in late 2014. Previously he was Scout Leader at the 34th for the previous twelve years. Before that he was Assistant Scout leader and before that he was a Helper and a Skills Instructor in Scouts. He also helped at Beavers for three years. Spencer has also been the groups Group Scout leader four times, also holding the position of District Commissioner for Scouts for Reigate in the past. He is the longest serving member in history with the group with thirty six years under his belt. 

He started his Scouting career in the 14th Reigate Dovers Green Cubs being seconder and then a sixer before becoming a Scout at the 34th in 1977. He was made Assistant Patrol Leader then Patrol Leader and then Senior Patrol Leader. He won the Wheel of Progress best Scout in 1980 (2009 saw his son Tristan win it the first time ever a father and son have won the award) In 2012 younger son Aaron followed it by winning it. As a Leader he has received his long Service Award for 15 and 25 years (in 2008) 30 years in 2015 and his Medal of Merit in 1999. Qualified First Aider for 34 years. He has Leaders Wood Beads in Scouts and Explorers .Has has gained several certificates in Child protection and NSPCC Fullstop. Has also completed a full NVQ in leadership through Scouting. He is also an advanced mini Bus Driver. In October 2011 Spence was awarded the Mayor's Volunteer Award Reigate & Banstead 2011 Highly Commends for his dedication and commitment to voluntary service in the Local Community by the mayor of Reigate and Banstead.

In April 2012 Spence was awarded the Silver Acorn for specially distinguished services to Scouting. Also in April Spence became a qualified GNAS archery instructor.He now Leads archery sessions at Jordan Heights. In February 2013 Spence became an National Small Bore Rifle Association Tutor and range marshal and now leads Rifle shooting at Jordan Heights. In May 2014 he became a District Nights Away adviser. In July 2014 Spence was awarded the Jack Harwood Award for all his hard work with the Camp site.

302 camps and 668 nights away (April 2017)

Explorer Nights

2003-48 2004-50 2005-50 2006-52 2007-50 2008-55- 2009-47 2010-49 2011-40 2012-42 2013-46 2014-34 2015- 4 =556 Max 564

Spence has camped for 287 different Camps and 647 nights almost two years of camping.

The Summer Camp Spence Lead as a leader.

 LONGEST SERVING LEADERS

(OVER 10 YEARS SERVICE TO THE GROUP)

POS     NAME                                                                        POS                 YEARS
1          SPENCER MITCHELL                                         ASL/SL/GSL/ESL        32       
2          RON BISH                                                                      ASL/GSL        24
3          JOHN COOPER                                                              CL/GSL          21
4          GERRY GAULE                                                             ASL/SL           16
5          SHARON BALCOMBE                                                    ACL/CL         17       
6          ROBERT WALKER                                                       ACL               17        (*)

7          ANGELA HARRIS                                         ABL.BL/SL    15       
8          BARBARA TURNER           (**)                      ACL/CL          15       
9          G.H.FASE                                                   ASL                14
10        PETER.TESTER                                         CL                   13
11        J.F.FULBROCK                                            CL                   11
12        BARBARA STYLES                                      ACL/CL          11
13        IL FULBROCK                                             ACL                10       
           
(*) =    STILL WITH THE GROUP              (**)=   NOT CONTINUES

 

                                        

34TH REIGATE (Meadvale) Leaders

GROUP SCOUT LEADERS

NAME                                                            FROM             -           TO                   Years  

HAROLD C.COLE                           1/9/1928          -           1/2/1930

                        (NOT REGISTERED UNTIL 1930)

1 HAROLD C.COLE                                    4/2/1930          -           10/12/1935      5

2 R.G.BENNETT                               10/12/1935      -

3 B.W.CLAYDON                            20/10/1949      -           31/3/1954        5

4 D.H/BRADMAN                            1/4/1954          -           16/8/1958        4

5 RON.F.BISH                                   13/10/1958      -           31/1/1970        12

6 JOHN COOPER                             19/6/1970        -           6/101988         18

7 BOB BOTTOMLEY                       21/11/1988      -           31/12/1992      4

8 SPENCER  MITCHELL               (ACT) 2/1/1993          -           31/12/1993      1

9 CHRIS DAVIS                   (ACT)  2/1/1994          -           21/1/1996        2

10 JIM POTTER                                 21/2/1996        -           10/11/1997      1

11 SPENCER MITCHELL (ACT) 11/11/1997      -           31/12/1998      2         

12 MARTIN TYLEE                         1/1/1999          -           1/5/2000          1

13 SPENCER MITCHELL (ACT) 2/5/2000          -           28/2/2002        2

14 GRAHAM SIMM                         1/3/2002          -           31/12/2002      1

15 SPENCER MITCHELL (ACT) 1/1/2003          -           19/9/2005        2 7 Tot

16 CHRIS DAVIS                 (ACT)  19/9/2005        -           31/4/2007        1

17 KIETH MACKIE                          1/5/2007          -           21/5/2013        6

18 JOHN LOWTHER                      1/6/2013          -           TO DATE     

 

EXPLORER SCOUT LEADERS

No NAME                                          FROM                         TO                   Years

1   SPENCER MITCHELL (*)        1/1/2003                      1/10/2014               11      

 
ASSISTANT EXPLORER SCOUT LEADER

No NAME                                          FROM                         TO                   Years

1    MARTIN RICHARDSON          01/11/2005                  17/07/08          2

2    ROBIN PHILIPS                        01/03/2009                  1/8/2014          5         

3    EVE LENAERTS                      01/04/2011                  1/8/2012          1

4    JAMES KING                            01/10/2011                  TO DATE      2

5    ASHLEIGH SALTER               01/10/2013                  01/10/2014      1

6    JAMES VERDON                      01/03/2014                  TO DATE                             

 
UNIT ASSISTANTS                         FROM                         TO                   Years

1   SAM HARRIS                              1/1/2003                      10/9/04            2

2   SEAN DOYLE                             1/1/2004                      10/9/04           

3   ANDY WYETH                            1/9/2004                      20/9/07            3         

4   NICK HARRIS                             1/5/2006                      1/8/09              3

5   JAMES KING                 (*)        10/10/2007                  30/9/11            3

6   PHILL MARKS              (*)        1/5/2012                      TO DATE      5         
 

UNIT HELPER

1   ALEX INGLIS                             1/5/2006                      01/02/07          1         

2   WALLIS O’BRIEN                      1/6/2007                      30/09/08          1

3   ASHLEY BACK                          01/05/2008                  31/12/08          1         

4   OLLIE LAWRENCE                   23/06/2009                  25/9/2010        1

5   HANNAH FREEMAN                 01/11/2011                  01/01/2012      1

6   BECKY HOUGHTON                 01/06/2012                  01/11/2014      1

7   JAMES VERDON                       01/09/2012                  30/3/2014        1

8   TRISTAN MITCHELL                 01/01/2013                  01/07/2014      1         

9   HANNAH GLASGOW                01/01/2013                  31/12/2013      1

                                   

SCOUT LEADERS                          

No NAME                                          FROM                         TO       Years

HAROLD C.COLE                                   08/1928           -           01/02/1930

                        (NOT REGISTERED UNTIL 1930)

1  HAROLD.C.COLE                           4/2/1930          -           01/09/1933      3

2  R.G.BENNET                                2/9/1933          -           01/11/1935      2

3  S.FEAR                                          2/11/1935        -           01/10/1938      3

4  ERNEST CLAYDON                    2/11/1938        -           20/8/1942        4

5  D.H.BRADNAM                           23/4/1953        -           01/11/1958      5

6  JOHN WICKS                               2/11/1958        -           27/01/1963      5

7  HARRY.FREE                               28/1/1963        -           05/11/1965      2

8  ALAN.D.COMBER                      28/4/1967        -           18/06/1970      3

9  JOHN.R.TESTER                          19/6/1970        -           18/10/1974      4

10 GERRY.A.GAULE                      18/10/1974      -           31/12/1986      12

11 PETER.GOLDEN                         25/01/1987      -           22/12/1990      3

12 SPENCER.MITCHELL (*)        23/12/1990      -           31/12/2002      12

13 ANGELA HARRIS                      01/01/2003      -           31/07/2011      8

14 NICKY SHREEVE                     01/06/2012      -           TO DATE      5

ASSISATNT SCOUT LEADERS

NAME                                                            FROM                         TO                   Years

ERNIST CLAYDON                         2/1/1933          -           1/11/1935        2

F.SEAR                                              4/2/1933          -           1/4/1935          2

CECIL JONES                                   2/4/1935          -           1/9/1939          4

JACK GEAR                                      13/7/1935        -           1/9/1939          4

J.R.POCKNEY                                  13/7/1935        -           1/9/1939          4

RON F BISH                                      4/11/1946        -           29/5/1958        12

G.H.FASE                                          20/10/1949      -           28/1/1963        14

P.M.CARPENTER                             24/11/1952      -           14/10/1957      5

JOHN.P.H.JEAL                                31/10/1953      -           12/11/1954      1

PETER MITCHELL                          12/10/1959      -           31/12/1966      7

G.D.COMBER                                   25/1/1960        -           4/2/1964          4

R.PARKER                                        25/1/1960        -           4/2/1964          4

PETER ANDREWS                           27/11/1960      -           4/2/1964          4

ALAN.D COMBER                          27/11/1960      -           28/4/1967        7

R.FARMER                                        27/1/1960        -           31/3/1964        4

ROBIN PARKER                              27/1/1960        -           27/6/1965        5

ALAN FREEMAN                            28/6/1965        -           9/4/1968          3

P.RANGER                                        12/11/1965      -           9/4/1968          3

I.AN R MACKELLOW                    10/11/1966      -           16/4/1969        3

PETER FREEMAN                           22/5/1970        -           31/8/1971        1

TERRY J.EDE                                   22/5/1970        -           2/1/1975          5

GERRY.A GAULE                           22/5/1970        -           17/10/1974      4

DAVE LESSELS                               9/9/1977          -           31/3/1983        6

DEBBIE BIRCH                               24/10/1980      -           30/9/1985        5

GRAHAM SADLER                         30/4/1982        -           30/11/1986      4

SPENCER MITCHELL      (*)        3/10/1985        -           22/12/1990      5

SPENCER MITCHELL      (*)        1/1/2003          -           1/8/2011          8

MARY BOTTOMLEY                      13/10/1988      -           30/9/1990        2

DAWN L JACKSON                                    1/07/1992        -           1/4/1998          6

JANE TEDSTONE                            24/4/1998        -           1/8/1998          -

ANGELA HARRIS                           01/01/1999      -           31/12/2002      3

STUART DAVIS                               01/05/2003      -           7/9/2008          5

ADRIAN KING                    (*)        19/09/07          -           11/7/2010        2

NICK WILKES                    (*)        09/09/2009      -           TO DATE      4

NICKY SHREVE                 (*)        01/05/2011      -           30/5/2012        1         

NICOLA OSBOURNE        (*)        01/9/2011        -           31/12/2012


SCOUT HELPERS/SECTION ASSISTANTS

NAME                                                            FROM                         TO                   Years

ALISON CLEMENTS                       8/9/1980          -           8/9/1981          1

STAN PEACE                                    8/9/1980          -           8/9/1982          2

SPENCER MITCHELL      (*)        3/10/1983        -           2/10/1985        2

JOHN ABBOTT                                 25/7/1987        -           30/11/1992      5

SUE SWATRIDGE                           1/9/1987          -           23/12/1993      6

OLIVER LOCK                                 1/9/1992          -           1/5/1993          1

KESTER MANN                               1/4/1993          -           1/10/1995        2

KESTER MANN                               13/3/1998        -           28/10/1998      1

RAYMOND KENTISH                    1/9/1994          -           26/7/1996        2

ANDREW WYLIE                            1/9/1995          -           1/9/1999          4

ANDREW FARROW                                    1/9/1996          -           20/7/1998        2

DAVE HALL                                     1/9/1998          -           1/10/2005        7

JAMES KING                      (*)        1/9/1998          -           1/9/2001          3

NICK PETERS                                  1/9/1998          -           30/7/2000        2

SYLVIA MANN                               9/9/1998          -           20/12/1998     

TOM TOMPKIN                                1/1/2000          -           19/7/2002        2

CHRIS SOPER                                  1/3/2000          -           1/10/2000

MIKE FARROW                               1/4/2000          -           10/8/2002        2

JON SKINNER                                  1/4/2000          -           10/8/2002        2

LOZ ANDERSON                             5/1/2001          -           1/12/2003        2

SAM HARRIS                                   1/9/2001          -           31/12/2001     

SEAN DOYLE                                  30/10/2001      -           31/12/2001

PHILL MARKS                               20/09/2007      -           1/9/2012          5         

NICKY SHREEVE                          01/07/2009      -           01/05/11          2

ROGER LEE                              01/09/2010      -           TO DATE      2

 

ASSISTANT BEAVER LEADERS

NAME                                                            FROM                         TO                   Years  

CHRIS B MANNING                                   12/1/1987        -           31/12/1988      2

ALISON B BOWLER-LEE              29/4/1988        -           20/1/1990        2

BARBARA TURNER                       18/12/1988      -           19/6/1989        1

MAUREEN.T. CULLEN                  12/3/1990        -           31/7/19995      5

JIM POTTER                                      1/4/1995          -           31/8/1995        1

ANGELA HARRIS                           1/10/1995                    1/1/1996          -

JIM POTTER                                      1/1/1996          -           1/7/1997          1

SHRIN AURIGAR                            8/9/1997          -           1/1/1999          2         

SPENCER MITCHELL      (*)        15/6/1999        -           31/12/2002      3

JANE HELM                                      1/9/2003          -           31/12/2007      3

ADRIAN TOOMS                             1/9/2003          -           1/1/2007          3

ADRIAN TOOMS                             1/9/2009          -           31/12/2009

SARAH MAYNARD                                    28/2/2006        -           1/7/2007          1

ROBIN PHILIPS                                1/9/2007          -           01/06/2009      2

MARTIN WALKER                          1/9/2007          -           01/04/2011      3         

KENT            MASEY                       1/9/2008          -           TO DATE      5

TARA GOULD                                  1/1/2009          -           1/09/2009        1

Dr ROBERT BAUR                        (*)        17/11/2009      -    17/1102014  2

VANNESA CROUCH                      10/10/2010      -           31/12/2010

 

 

 34th REIGATE (Meadvale) SCOUTS/EXPLORER SUMMER CAMPS (Spence attended)

 

DATE                         NAME                                                            PLACE

1979                            PETERSFIELD                                HANTS

1980                            KINGSDOWN                                  DEAL

1981                            LES MAINGYS                                GUERNSEY

1982                            LONGRIDGE                                   MARLOW

1983                            PETERSFIELD                                HANTS

1984                            LONGRIDGE                                   MARLOW

1985                            WYMONDAN                                  NORFOLK

1986                            PERRY WOOD                                LINGFIELD

1987/1988/1989/1990 NO SUMMER CAMP

 

(From now on as Camp Leader)
1991                            LONGRIDGE                                   MARLOW

1992                            KINGSDOWN                                  DEAL

1993                            WOODHOUSE PARK                    BRISTOL

1994                            GREAT TOWER                             WINDERMERE

1995                            EAST HAMBRIDGE                      TORQUAY  

1996                            LES MAINGYS                                GUERNSEY

1997                            CORFE                                              I.O.W.

1998                            EATON PARK                                 NORFOLK

1999                            BRAGERS WOOD                          DORSET

2000                            FORDELL FIRS                              SCOTLAND

2001                            LOUGH DAN                                   IRELAND

34TH REIGATE (Meadvale) EXPLORERS & SCOUTS

2002                            WESTWARD HO!                           JERSEY

2003                            ADELBODEN                                  SWITZERLAND

2004                            HUISH WOODS                               SOMERSET

2005                            LETY                                             CZECH REPUPLIC

2006                            LECH VALLEY                              AUSTRIA


2007                            BEAUDESERT PARK                   STAFFORDSHIRE

2008                            THE GORGES DU TARN             FRANCE

2009                            PULA                                                 CROATIA


2010                            CORFE                                              I.O.W

2011                            ADELBODEN                                  SWITZERLAND

2012                            LLANDYSUL                                   WALES

2013                            LECH VALLEY                              AUSTRIA

2014                            COWES                                             I.O.W                                                                                                                                     

WHEEL OF PROGRESS

THIS TROPHY IS PRESENTED TO THE SCOUT THEN EXPLORER THAT HAS ACHIEVED THE MOST IN THE LAST YEAR.

IT WAS STARTED IN 1966 AND ITS NICK NAME IS THE OLD MAN'S TROPHY

POS                 NAME                                                            YEAR
PL                   MR PETER.MILLICAN                   1966

PL                   MR J.SMITH                                      1967

SCT                 MR D.VANGO                                  1968

PL                   MR J.SMITH                                      1969

SCT                 MR DAVE LESSELS                                    1970

PL                   MR P.HUMPHERYS                                    (1971)

APL                MR A.DALTRY                                (1971)

PL                   MR A.STONARD                              1972

PL                   MR I.LANE                                       1973

APL                MR G.SMITH                                                1974

SCT                 MR STEVE TUNER                          1975

SCT                 MR GARY RISBRIDGER               1976

SCT                 MR N.FARRINGTON                      1977

PL                   MR STAN PEACE                            1978

PL                   MR NICK ADAMS                           1979

PL                   MR SPENCER MITCHELL          1980    (*)

PL                   MR NIGEL READ                            1981

APL                MR ANDY CLEMENTS                   (1982)

SCT                 MR DAVID SADLER                      (1982)

SCT                 MR ANDREW WRIGHT                  1983

PL                   MR RICHARD CROWSON             1984

SCT                 MR WAYNE BALCOMBE              1985

APL                MR PHIL CLEMENTS                     1986

PL                   MR ROBBEY BLADE                     1987

PL                   MR ALEX GOLDEN                                    1988

PL                   MR ALEX BOTTOMLEY                1989

PL                   MR RICHARD MILTON                 1990

PL                   MR OLIVER LOCK                         1991

PL                   MR ANDY FUNNEL                                    1992

PL                   MR RAYMOND KENTISH             1993

PL                   MR ANDREW WYLIE                     (1994) 

PL                   MR IAN DAVIS                                (1994)

PL                   MR DAVID HALL                           1995

PL                   MR DAVID HALL                           1996

PL                   MR JAMES KING                           1997 (*)

PL                   MR RICHARD HARRIS                  1998

PL                   MR MIKE FARROW                                    1999

PL                   MR SEAN DOYLE                           2000

                        (Now Explorers Trophy)

 PL                   MR ANDY WYETH                         2001

EX                   MISS ALEX INGLIS                                    2002    (1st Girl to win trophy)

EX                   MISS WALLIS O’BRIEN                2003

EX                   MR NICK HARRIS                          2004

EX                  MR PHILL MARKS                        2005

EX                  MR PHILL MARKS                        2006

EX APL          MISS HANNAH FREEMAN                       2007

EX SPL           MISS HANNAH FREEMAN                       2008

EX                  MR TRISTAN MITCHELL           2009 (1st Father & son to win)

EX                  MR TOBY HILLIER WOOD         2010

EX  APL         MR SAM GEORGE                                    2011

EX                  MR AARON MITCHELL              2012

EX PL                        MR OLIVER MORRIS                   2013   

WINNERS TWICE
1                      MR J SMITH                            1967 & 1969
2                      MR DAVE HALL                       1995 & 1996
3                      MR PHILL MARKS                      2005 & 2006
4                      MISS HANNAH FREEMAN          2007 & 2008
 
SAME FAMILY WINNING IT
1          ANDY & PHIL CLEMENTS                      1982 & 1986
2          RICHARD & NICK HARRIS                      1998 & 2004
3          SEAN DOYLE & HANNAH FREEMAN      2000 & 2007/2008     
4          SPENCER & TRISTAN,AARON MITCHELL  1980 2009 & 2012  (Father & Sons)        

              






Community Web Kit provided free by BT