EXPLORERS DIARY 2009

JANUARY 2009

*THUR 8TH       GINGER BREAD NIGHT start Back Full Uniform 7.30pm start

*THUR 15TH            LOAD MINI FOR CAMP (Only those going on Camp)

*FRI 16TH     FROST BITE CAMP           6.15PM

*SAT 17TH     FROSTBITE CAMP    BENTLEY COPSE

Archery, Rifle Shooting, Go Karts, Films Etc                         

Jake 1st Place Riffle Shooting James Runner Up

*SUN 18TH    FROSTBITE CAMP            4PM

                                    Breakfast Frost Bite Camp

*THUR 22ND     EXPLORERS

*SUN 25TH       BAG PACKING TESCO 9.45AM-4.15PM Full Uniform

THUR 29TH       EXPLORERS Matt P started Explorers

FEBRUARY

*FRI 6TH       SPONSORED NIGHT HIKE 7pm

Hannah, Matt, Nick & Jake (Leading Scout patrols)

Laurence & Joe (Leading Explorer Patrols)

*SAT 7TH      SPONSORED NIGHT HIKE Go home 9am

*SUN 8TH         REIGATE DISTRICT LONDON CHALLENGE RUNNERS UP

  Team Fag Coats Tristan, Max K, Dan & Jake (L) London Challenge Runners Up

*THUR 12TH      EXPLORERS Hikes and Awards

*THUR 19TH      LEADERS          Spence & Nick sort shed

*SUN 22nd        Look at Camp Site Spence/Angela & Adrian

*THUR 26TH     First Aid           (Chris, Lauran and Kerem Started)

 MARCH

*WED 4TH         DISTRICT TEN PIN BOWLING

Spence, Nick, Adrian, Tristan, Max S, Jake (highest score Exp), Joe & Matt P

   Tristan, Joe, Jake, Max S & Matt P District 10 Pin Bowling Champions

*THUR 5TH       Knot Lashing/tripod Challenge County Night Hike 

*SAT 7TH          COUNTY NIGHT HIKE CHALLENGE Dorking 6pm Hut

*SUN 8TH         COUNTY NIGHT HIKE CHALLENGE 9.30am

Team Matt (L), Nick, Dan & Sam 11th Place (Only 15 teams finished)

                        Team Nick, Dan, Matt L & Sam County Night Hike

*THUR 12TH      EXPLORERS SURVIVIAL SKILLS

*TUE 17TH        DISTRICT YOUNG LEADER TRAINNING Sam, James & Chris

*THUR 19TH      OUTDOOR COOKING CHALLENGE                   (No Nick)

*SUN 22ND       CHURCH PARADE ST JOHN'S MOTHERING SUNDAY

10AM FULL UNIFORM BLESSING OF JOHN COOPER BENCH

                        Dedication of John Cooper Bench

*THUR 26TH     PERPARE FOR G E C      Chris Enrolled into Explorers inside new mini bus

Leaders            Spence, Rob, Adrian, Stu, James & Nick

GRIFFINS        Jake (L), Tristan, Max S, Sam, Chris & Kerem

UNICORNS      Nick (L), Max K, Dan, James & Lauren

*FRI 27TH     GREAT ESCAPE CAMP BROADSTONE WARREN

*SAT 28TH     GREAT ESCAPE CAMP

 *SUN 29TH       GREAT ESCAPE CAMP  Unicorns Runners Up 2nd Griffins 3rd

 APRIL

*WED 1ST          GROUP LEADERS MEETING     (No James or Nick)

*THUR 2ND       EXPLORERS      (Hannah/Nick/Matt L & Laurence ran evening)

*MON 6TH     DIAMOND HIKE MAX S/SAM/JAMES       Park Farm

*TUE 7TH      DIAMOND HIKE MAX S/SAM/JAMES       Roverdene

*WED 8TH     DIAMOND HIKE MAX S/SAM/JAMES

*THUR 16TH            Explorers & Older Scouts Wide Game Isobel started Explorers

 *SUN 19TH        GARDENING & GOLF EAST SURREY HOPSITAL 2pm-4.30pm

 THUR 23RD       EXPLORERS St George’s night

Build a Tower, build a Dragon trap and build a castle. Dress up Dragons as Dragons/Griffins as St Georges/Unicorns as Maids

 *SUN 26TH       REIGATE DISTICT ST GEORGES DAY PARADE (Retake Promise)

 *THUR 30TH     EXPLORERS Dorking Challenge Dragons 1st, Unicorns 2nd Griffins 3rd

MAY

THUR 7TH         EXPLORERS

THUR 14TH        HIGLAND GAMES

                        Highland Games Tug of War

SAT 16TH          GROUP AGM & BBQ 6pm Parents                                                                 

THUR 21ST         EXPLORERS  Meet Dunottor School Explorer t .shirts only

FRI 29TH           PLATNUM HIKE Lauren, Kerem, Isobel & Chris

Sat 30th            PLATNUM HIKE Lauren,Kerem,Isobel & Chris

THUR 4TH MEET REIGATE HEATH CAR PARK  Reigate Heath Challenge won by Unicorns

THUR 11TH PREPARE FOR CARNIVAL

SUN 14TH          REDHILL & REIGATE CARNIVALN 9.30am

WED 17TH         LEADERS MEETING SUMMER CAMP

THUR 18TH        SHREK CART RACING Won by Griffins

THUR 25TH       DISTRICT AGM LEADERS

WED 1ST       GROUP EX MEETING

THUR 2ND     GLIDING AT KENLEY 5.15pm Scout Hut

FRI 10TH       GILWEEL 24 CAMP

JOINT MEETING WITH THE SCOUTS Explorer T-shirts

Chief Scout Peter Duncan hands over to new Chief Scout Bear Gyliss

SAT 11TH GILWEEL 24 CAMP

SUN 12TH     GILWELL 24 CAMP BACK SCOUT HUT 11AM

4 leaders & 17 Explorers

THUR 16TH    THUR 23rd     SUMMER CAMP MEETING    8PM-9PM

FRI 19TH           SPECIAL LAST NIGHT SURPRISE & BBQ

SAT 18TH          MEADVALE FUN DAY 12 NOON 3PM               

We are running the Wet sponges and the Tuc Shop Canon run

Toby and Lawrence get enrolled by the Mayor of Reigate & Banstead

WED 22ND     SUMMER CAMP BAG DROP 7PM (All going on Camp)

THUR 23RD    SUMMER CAMP CROATIA 5.45IS Scout Hut

                34th REIGATE (Meadvale) Explorers Summer Camp Croatia 2009

FRI 26TH       SUMMER CAMP CROATIA

Snorkelling, Shops swimming trampolines Keep fit aerobics

SAT 25TH      SUMMER CAMP CROATIA

Scuba Diving, Giant inflatable’s and Windsurfing First Aid

SUN 26TH     SUMMER CAMP CROATIA

White Water Rafting & Grand Show

MON 27TH     SUMMER CAMP CROATIA

Enrolled Saisha Leave hostel Tour of Pula and Amphitheatre

TUE 28TH      SUMMER CAMP CROATIA

Make Rafts & sail to Survival Island Rafting across to the Island

WED 29TH     SUMMER CAMP CROATIA   

Return from Island/Island Walk/Scouts Own/Sunset

(Enrolled Katie into Explorers)

Swimming and Sunbathing on the beach on the Island

THUR 30TH    SUMMER CAMP CROATIA 8pm Scout

            It’s all over for another year

TUE 4TH            DIAMOND HIKE Dan/Tristan & Max (Ranmore)

WED 5TH                      DIAMOND HIKE Dan/Tristan & Max (Polyapes)

THUR 6TH         DIAMOND HIKE Dan/Tristan & Max

THUR 13TH        EXPLORER LEADERS MEETING 7.30PM

SEPTEMBER

THUR 3RD           EXPLORERS Badges

THUR 10TH        EXPLORERS Platinum, Diamond Queens

SAT 12TH          QUEEN SCOUT PRESENTATION

7pm Scout Hut  SUMMER CAMP PRESENTATION 2009 & 2010

Queen Scouts   Hannah /Matt L /Nick /Laurence

Chief Scout Diamond Award     Jake & Fiona

SUN 13TH   BISLEY SHOOTING COMPETITION

Spence, Adrian, Max K (APL), Jake (APL), Chris, James V,

Nick B (PL) Becky, Matt L (PL), Dan

7am Scout Hut 7pm back to Hut Wear Explorer T, shirts

THUR 17TH        PREPARE FOR CAMP

FRI 18TH           CAMP HEADLEY LOST! 6pm Full Uniform

SAT 19TH          CAMP HEATH FARM SLEEPING IN HAMMOCKS

SUN 20TH         CAMP HEADLEY

                             Sammii gets enrolled

WED 23RD         GROUP EX MEETING

THUR 24TH EXPLORERS            Return to base

OCTOBER

THUR 1ST           EXPLORERS       Mini Pioneering

SAT 3RD QUEEN SCOUT PRESENTATION OF CIRTIFICATES

Hannah/Matt/Laurence & Nick Science Museum

HUR 8TH         EXPLORERS      Giant Wide Game

SUN 11TH          CHURCH PARADE ST JOHN’S HARVEST FESTIVAL

THUR 15TH        Young Leader training Course District

Isobel, Zoe, Sammii, Toby, Lawrence, Kerem, Lauran, Saisha, & Becky 30th HQ

SAT 17TH          HUT MAINTENCE DAY (Well done Jake and kerem for helping)

SUN 18TH          GARDENING & GOLF East Surrey Hospital

THUR 22ND       EXPLORERS      First Aid

SUN 25TH         EXPLORER Bike Ride

8.30AM Scout Hut with Bike and helmet, Free BBQ Finish 12.30pm

THUR 5TH         NO MEETING (Leaders sorting NGOOT)

FRI 6TH NOW GET OUT OF THAT! Guy Fawkes             7pm Nutfield

SAT 7TH            NOW GET OUT OF THAT!        12pm Scout Hut

SUN 8TH           CHURCH PARADE ST JOHN’S REMBERANCE (No James or Robin)

WED 11TH          GROUP EX MEETING (No James or Robin)

THUR 12TH        EXPLORERS      Cook a meal Challenge

WED 18TH         LEADERS MEETING SCOUT HUT 8.30PM (No James or Robin)

THUR 19TH        Prepare for Fair           (Chief Scout Gold Talk)

SAT 21ST          AUTUMN FAIR            Full Uniform 9.30am-12 noon (No James)

SAT 21ST          OPERATION TRIANGLE Tristan/Dan/Becky/Sam         Reserve Toby

SUN 22ND         OPERATION TRIANGLE Back to sleep at the Scout Hut by 8am

THUR 26TH       EXPLORERS      Murder Mystery Night Italy 1947

Spence, Robin, James, Ollie, Hannah, Nick, Becky & Angela

Ollie enrolled Zoe into Explorers

DECEMBER

3RD       EXPLORERS      Awards & Badges

5TH       REIGATE CHRISTMAS SHOPPING DAY (No Robin)

            9.30am -12.30 noon Reigate Priory School play ground

10TH      EXPLORERS PRESENTTION NIGHT

Best Patrol 2009 GRIFFITHS PL Hannah Freeman                   

Best Explorer 2009 (Wheel of Progress) Tristan Mitchell Griffins

(THe Wheel of progress started 1966)

12TH      SELLING CHRISTMAS TREES OLD OAK GROUP FUND RAISER

12th      FATHER CHRISTMAS ROUND FUND RAISER

            SOUTHPARK MEET BEEHIVE 5.45PM Father Christmas Broke Down!

 13th      BAG PACKING AT SAINSBURYS REDHILL 10am -4.30pm         FULL UNIFORM

15TH      FATHER CHRISTMAS FUND RAISER 6.15pm-9pm

MEADVALE ABINGER DRIVE

17TH      EXPLORERS PARTY NIGHT POOL NIGHT (6.45pm-9.30pm) which includes Pool competition, food (Burger Chips) and a drink. Rileys Redhill

 21ST      FATHER CHRISTMAS ROUND FUND RAISER         WOODHATCH RUSHETTS BRANDSLAND 6.15pm-9pm Cancelled Snow           






Community Web Kit provided free by BT